Daleka podróż samochodem – o czym warto pamiętać?

Okres wakacyjny (i majówkowy!) zbliża się wielkimi krokami, zatem większość z Was zapewne planuje już wyjazdy. Kierowcy często decydują się na podróże samochodowe, gdyż jest to wygodniejsza opcja – zwłaszcza, kiedy wyjeżdżamy z rodziną. Zwykle podczas planowania dłuższej podróży samochodem pojawiają się pytania: jak się przygotować, co zabrać ze sobą, o czym pamiętać? Przedstawiamy kilka ważnych aspektów, o które warto zadbać.

Plan podróży

To, od czego zwykle zaczyna się wyjazdy urlopowe, bez względu na to, czy są to kilkutygodniowe podróże czy weekendowe przejażdżki, to ustalenie planu. Najpierw przemyśl, dokąd dokładnie chcesz jechać, jakie miejsca pragniesz odwiedzić oraz ile czasu zajmą Ci dojazdy z punktu A do punktu B. Ustal, z jakich środków transportu będziesz korzystać na miejscu (szczególnie, jeżeli pierwszy raz jedziesz za granicę). Jeżeli rozplanujesz dokładnie wszystko, będziesz mieć pewność, że wybierasz najlepiej dopasowane opcje. 

Przegląd techniczny samochodu

Zanim wyruszysz w daleką podróż, upewnij się, że Twój samochód jest w pełni sprawny (a czy przygotowałeś już samochód na wiosnę? – sprawdź porady!). W tym celu zleć przegląd techniczny specjaliście lub sprawdź kluczowe elementy samodzielnie:

 • Stan opon, w tym ciśnienie, powinno być zgodne z zaleceniami producenta.
 • Poziom płynów eksploatacyjnych, takich jak olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy i płyn do spryskiwaczy.
 • Oświetlenie pojazdu – włącz reflektory, światła stop, kierunkowskazy i światła cofania.
 • Stan hamulców, klocków i tarcz.
 • Funkcjonowanie kluczowych elementów, takich jak biegi, układ kierowniczy czy zawieszenie.
 • Stan dodatkowych elementów, takich jak systemy multimedialne czy siłowniki do klapy bagażnika.

Dokumenty

Przed podróżą upewnij się, że masz ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, w tym:

 • Dowód rejestracyjny pojazdu i aktualne ubezpieczenie.
 • Prawo jazdy oraz ewentualne dokumenty uprawniające do wyjazdów zagranicznych – jeśli podróżujesz za granicę.
 • Karta pojazdu (dostępna w niektórych krajach) i karta zielona (międzynarodowe potwierdzenie ubezpieczenia).

Nawigacja i mapy

Przygotuj nawigację, planując wcześniej najbardziej optymalną trasę przejazdu. Pamiętaj o tym, aby naładować urządzenie i zaktualizować mapy! Choć współczesne nawigacje samochodowe są niezwykle zaawansowane, zawsze warto mieć ze sobą też mapy i plan trasy jako rezerwę. W miejscach o słabym zasięgu GPS lub w razie nagłej potrzeby, tradycyjne mapy mogą być bezcenne.

Zapasy żywności i napojów

Niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie ilości żywności i napojów, szczególnie w przypadku dłuższych tras lub podróży przez obszary o ograniczonej dostępności sklepów. Przygotuj przekąski, wodę i ewentualnie termos z herbatą lub kawą. To zminimalizuje konieczność częstych postojów, a przy okazji pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, które wydaje się zwykle podczas postojów w przydrożnych restauracjach czy barach.

Sprzęt awaryjny i apteczka

Przygotuj zestaw narzędzi awaryjnych, który obejmuje m.in.: 

 • koło zapasowe, 
 • klucz do kół, 
 • gaśnicę, kable rozruchowe,
 • trójkąt ostrzegawczy. 

Pamiętaj o sprawdzeniu, czy Twoja samochodowa apteczka zawiera wszelkie niezbędne artykuły. 

Podczas długiej podróży zadbaj o komfort kierowcy i pasażerów. Dokładne przygotowanie do podróży samochodem sprawi, że unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i będziesz mógł skoncentrować się na spokojnym urlopowaniu. 

Scroll to Top

Zaloguj się, aby odwiedzić swoje konto