Trendy motoryzacyjne – co przyniesie rok 2024?

Nowy rok to czas na zmiany, również w świecie motoryzacyjnym. Każdy rok przynosi posiadaczom czterech kółek coś nowego i odmiennego. Producenci samochodów skupiają się obecnie przede wszystkim (oprócz walorów wizualnych) na poprawieniu komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa. Zrobiliśmy przegląd i zebraliśmy dla Was najważniejsze trendy czekające fanów motoryzacji w 2024 roku.

Rozwój pojazdów elektrycznych 

Pojazdy z napędem elektrycznym podbijają serca miłośników czterech kółek nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Obecnie ulepszenia w tym obszarze dotyczą przede głównie samochodów osobowych, ale coraz częściej zobaczyć możemy też nowe, ekologiczne rozwiązania także dla autobusów, a nawet pojazdów ciężarowych. Pojazdy elektryczne są stale rozwijane – specjaliści przewidują, że intensywny rozwój elektromobilności dopiero się rozpoczyna i będzie trwał przez kolejne kilkanaście lat. W 2024 roku eksperci będą jeszcze intensywniej pracować nad wprowadzaniem nowych rozwiązań ku polepszeniu funkcjonalności samochodów elektrycznych. 

Nowe technologie 

Nieustanny rozwój sztucznej inteligencji, odczuwalny szczególnie w ostatnich latach, ma wpływ również na rynek motoryzacyjny. Obserwuje się, że producenci coraz częściej korzystają z możliwości wprowadzania nowych technologii, by poprawiać bezpieczeństwo w czasie jazdy oraz komunikację między samochodami i kierowcami. Słyszeliście kiedyś o autonomicznym samochodzie? To auto, które może poruszać się po drogach bez fizycznej ingerencji człowieka. Już teraz można ujrzeć na drogach samochody z systemami wspomagającymi – na przykład w kwestii automatycznego hamowania albo asystenta pasa ruchu. W roku 2024 przewiduje się jeszcze intensywniejsze prace, mające na celu dopracowanie i rozwój innowacyjnych technologii. 

Marki z Chin

2024 rok będzie rokiem chińskich marek. Producenci z Chin zdobywają coraz większą popularność na europejskich rynkach, stopniowo budując swoją reputację. Niemniej nie planują natychmiastowego podboju Europy swoimi produktami. Sukces nie jest gwarantowany dla wszystkich, ale warto zauważyć, że przyjmują zupełnie inną strategię w porównaniu do europejskich koncernów. Wchodzą na rynek, oferując konkurencyjne ceny i nie skupiają się wyłącznie na samochodach elektrycznych. Zamiast tego rozpoczynają od modeli spalinowych, prezentujących atrakcyjne ceny oraz oferujących długoterminową gwarancję i usługi serwisowe. Można to porównać do koreańskiego modelu, ale z jeszcze większym naciskiem na innowacje.

Zmiany w przepisach 

Szykują się też zmiany w obszarze emisji spalin oraz komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Mnóstwo państw ogranicza emisję CO2, wdrażając nowe, bardziej rygorystyczne przepisy dla producentów pojazdów. Planowane są również nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa, które obejmują wymóg instalacji w pojazdach systemów wspomagających jazdę oraz zakaz korzystania z telefonu podczas prowadzenia pojazdu

Podsumowując, rok 2024 będzie obfitował w ulepszenia i rozwój nowych technologii. Już dziś możesz dołożyć do swojego samochodu technologiczną „cegiełkę” – elektryczny siłownik do klapy bagażnika, który poprawi komfort użytkowania samochodu. Sprawdź dostępne modele i zobacz, jakie rozwiązania mamy dla Ciebie!

Scroll to Top

Zaloguj się, aby odwiedzić swoje konto